Diagramy týždňa

Výsledok 29. riešiteľskej súťaže InSitu 24.9.2022

Piata séria InSitu

PIATY TURNAJ PIATEJ SÉRIE INSITU

Piaty turnaj vyhral suverénne Eddy Van Beers s plným počtom bodov, pričom ušetril 49 minút. John Nunn a Omer Friedland stratili iba pol bodu, ale využili plný čas. David Hodge sa piateho turnaja série nezúčastnil a svoje doterajšie prvenstvo prenechal Omerovi Friedlandovi. Martynas Limontas si udržal druhé miesto iba o jeden bod za ním. Na tretiu priečku sa vyšvihol Eddy Van Beers, napriek tomu, že absolvoval iba štyri turnaje.

Posledný InSitu turnaj piatej série bude 22.10.2022, prihlasovať sa môžete už dnes na adrese insitu@soks.sk.

For english text scroll down →
Celý článok »»

Zomrel Karol Mlynka

Karol Mlynka
*11.8.1944 – †7.9.2022

V stredu 7.9.2022 nás opustil významný slovenský šachový skladateľ Karol Mlynka.

Narodil sa v Kozárovciach 11.8.1944, dlhé roky žil v Zlatých Moravciach, kde učil na miestnom gymnáziu nemčinu.

Bol autorom niekoľkých stoviek skladieb, za ktoré získal množstvo vyznamenaní v medzinárodných súťažiach, na majstrovstvách Československa aj vo svetových súťažiach v kompozičnom šachu. Karol bol držiteľom titulu majstra športu a majstra FIDE v kompozičnom šachu. V albumoch FIDE získal spolu 19,95 bodu. Jeho najvýznamnejšou stopou na poli kompozičného šachu bol objav Mlynkovej témy – cyklickej zámeny obranných motívov a tým aj založenie tzv. slovenskej školy. V posledných rokoch svoju aktivitu zameral hlavne na oblasť exošachu.

Práve v deň jeho smrti na zasadnutí výkonnej rady SOKŠ bol navrhnutý do Siene slávy SOKŠ za rok 2022. Bohužiaľ sa tam dostane už len in memoriam.

Stála riešiteľská súťaž – 318

Stála riešiteľská súťaž – 318. kolo

Riešenia problémov posielajte na adresu: srs@soks.sk.
Pravidlá súťaže nájdete TU.
Riešenia problémov sa zobrazia kliknutím na ktorýkoľvek diagram po skončení zasielacej lehoty, teda 4. a 19. deň v mesiaci.

Technická poznámka:
Diagramy na stránke nie sú určené pre tlač, ale pre zobrazenie na webe.
Ak sa Vám lepšie rieši z papiera, pod diagramami nájdete PDF súbor, ktorý si môžete stiahnuť a vytlačiť.
Veľa úspechov pri riešení!

Stála riešiteľská súťaž – 317

Stála riešiteľská súťaž – 317. kolo

Výsledok 28. riešiteľskej súťaže InSitu 20.8.2022

ŠTVRTÝ TURNAJ PIATEJ SÉRIE INSITU

Štyria riešitelia si rozdelili víťazstvo v štvrtom turnaji InSitu. Teší nás, že k vynikajúcej trojici Van Beers, Limontas, Hodge sa pridal náš Richard Dobiáš. David Hodge zvýšil svoj náskok na čele celkového poradia série. Na druhom mieste nahradil absentujúceho Nikosa Sidiropoulusa Martynas Limontas. Tretie miesto si udržal Omer Friedland.

Piaty turnaj piatej série bude 24.9.2022, prihlasovať sa môžete už dnes na adrese insitu@soks.sk.