32. Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v riešení šachových skladieb

Slovenský šampionát sme naplánovali tri týždne pred majstrovstvami Európy (je to zároveň nominačný turnaj pre slovenskú reprezentáciu) Termín 17. ME bol neskôr posunutý o dva týždne dopredu.

Týždenný rozdiel v termínoch slovenského a európskeho šampionátu oslabil účasť na bratislavských majstrovstvách. Pricestovali iba riešitelia zo susedných krajín (CZE, POL, UKR). Zo slovenskej špičky chýbali už tradične Emil Klemanič a tento rok aj Juraj Lörinc. Výber skladieb bol ako zvyčajne na pleciach Bohumila Moravčíka, na mieste rozhodoval Marián Križovenský. Postavenie slovenskej jednotky suverénne potvrdil Tomáš Peitl. Výrazný bodový náskok získal v posledných dvoch kolách. Striebornú medailu vybojoval výborným finišom Vasil Ďačuk, slovenská ratingová dvojka. Tretieho Valerija Kopyla predbehol o jediný bod. Ukrajinský riešiteľ je už napoly náš, z doterajších 32 ročníkov majstrovstiev Slovenska vynechal iba jedenásť. Slovenská jednotka v praktickom šachu Jerguš Pecháč nezopakoval skvelý debut z minulého roka, potrebuje ešte získať viacej skúseností z taktiky riešenia. Potenciál mu v žiadnom prípade nechýba. Potešila účasť troch zástupkýň nežného pohlavia (aj keď dve z nich boli zo zahraničia). Zuzana Kováčová potvrdila progres, prvý raz sa dostala do prvej desiatky. So zvedavosťou sme očakávali výkon talentovanej českej juniorky Anny Ličkovej. V hlavnej súťaži doplatila na nedostatok skúseností, ale zažiarila v sprievodných súťažiach. Quick solving vyhral Tomáš pred Vasilom. Anna vybojovala tretie miesto pred viacerými skúsenými matadormi. V solving show sa dostala ešte vyššie. Prehrala až vo finále proti hlavnému favoritovi Vasilovi Ďačukovi. Bronz vybojoval Oto Mihalčo. Národná kategória mala iba troch účastníkov (časová kolízia s majstrovstvami mládeže v Tatralandii nás obrala o účasť nádejných juniorov). Zvíťazil najskúsenejší účastník Gorazd Kollárik. Bohužiaľ Tomáš Peitl sa z pracovných dôvodov nezúčastní majstrovstiev Európy, takže do nemeckého Hagenu cestujeme s malými očami. Slovensko bude reprezentovať štvorica Ďačuk, Kolčák, Mihalčo, Dobiáš. Ľubomír Širáň bude na ME štartovať ako jednotlivec.

32. Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v riešení šachových skladieb 13.-14.04.2024 BRATISLAVA