V nedeľu 25.9.2022 boli na stránke svetovej organizácie v kompozičnom šachu zverejnené výsledky 11. svetovej súťaže v skladaní šachových skladieb. Slovensko sa stalo absolútnym víťazom, keď vyhralo päť z celkovo ôsmich oddelení!
Celý článok »»
Diagram týždňa – 421
- Kliknutím na pravú/ľavú polovicu diagramu sa prehráva riešenie úlohy na diagrame dopredu/dozadu
- Kliknutím na *** sa obnoví východisková pozícia
- Kliknutím na ťah v riešení (napr. 1.Sc3!) sa na diagrame nastaví pozícia po danom ťahu
Tradičný kongresový turnaj Champagne pre retroúlohy mal v roku 2021 predpísanú nasledovnú tému: rovnaký kameň berie aspoň 2 premenené figúry. Dnešný diagram (ukazujúci postavenie po 12. ťahu čierneho) sa medzi 25 hodnotenými dôkazovými partiami nestratil. Biely si premení na f8 strelca a na a8 jazdca, oba tieto kamene neskôr zoberie premenený čierny jazdec, na a3 a na c7. V súťaži bola toto jediná skladba, v ktorej tematické brania vykonala premenená figúra, čo rozhodne pridáva na zaujímavosti. Škoda len faktu, že premenený čierny jazdec je na šachovnici vidieť – bez toho by úloha skončila určite vyššie.
Výsledok 33. riešiteľskej súťaže InSitu 21.1.2023
Šiesta séria InSitu
TRETÍ TURNAJ ŠIESTEJ SÉRIE INSITU
Tretí turnaj poznačil chaos, pretože riešitelia omylom dostali na riešenie dva rôzne súbory úloh. Niektorí riešili postupne oba súbory, ale väčšina riešila iba jeden súbor. Preto máme oddelené výsledky dvoch turnajov 33 a 33A. Vo výhode sú riešitelia, ktorí riešili turnaj 33, pretože bol výrazne ľahší ako 33A. Pre riešiteľov, ktorí sa zúčastnili oboch turnajov sme do celkovej tabuľky zarátali lepší výsledok. Nie je to veľmi spravodlivé. Bohužiaľ dnes sme mohli vyberať iba z nespravodlivých riešení. Z prvej trojky vypadol Valerij Kopyl, ktorý riešil ťažší turnaj. Na medailové pozície sa k Martynasovi Limontasovi a Eddy Van Beersovi pridal Lev Glanzspiegel.
Štvrtý InSitu turnaj šiestej série bude 11.2.2023, prihlasovať sa môžete už dnes na adrese insitu@soks.sk.
For english text scroll down →
Celý článok »»
Diagram týždňa – 420
- Kliknutím na pravú/ľavú polovicu diagramu sa prehráva riešenie úlohy na diagrame dopredu/dozadu
- Kliknutím na *** sa obnoví východisková pozícia
- Kliknutím na ťah v riešení (napr. 1.Sc3!) sa na diagrame nastaví pozícia po danom ťahu
Včera sme sa k nám dostala smutná správa: autor dnešného diagramu Bohuslav Sivák nás opustil v pondelok 16.1.2023. Mal 71 rokov a v civilnom povolaní bol matematikom a vysokoškolským pedagógom (doc. RNDr. CSc.). Medzi mladými adeptmi matematiky bol známy ako ujo Bohuš.
Dnešný diagram ukazuje jeho invenciu v oblasti šachovej skladby: ide o úlohu na pomedzí pomocných matov a retroproblémov. V zdanlivej hre (čo je vlastne pomocný mat 2,5. ťahom) biely matuje aj s pomocou rošády. Prečo nie je možné urobiť rošádu aj v riešení? Jednoducho preto, že posledný ťah musel robiť biely, na šachovnici má len kráľa a vežu, a teda aspoň jedna z týchto figúr sa už musela pohnúť. Ale keďže čierny má o ťah viac, dá sa dosiahnuť iný mat. Vlastne nie úplne iný, dosť podobný, echový. Veľmi ekonomické spracovanie (miniatúrka!) retromotívu v pomocnomatovom háve.
Česť jeho pamiatke!
Kompozičný šach v médiách
Prvá správa o výsledku 11. WCCT sa objavila na stránke WFCC 25.9.2022 a booklet s výsledkami 10.10.2022. Prvý zareagoval kapitán slovenského tímu Marián Križovenský, ktorému sa podarilo správu o našom víťazstve zverejniť v TASR 26.9.2023. Správu tlačovej agentúry prebrali ďalšie médiá: Aktuality, Štandard a Hospodárske noviny. Celý článok »»
19. ISC – Medzinárodná riešiteľská súťaž (19th International solving competition)
V nedeľu 29.1.2023 o 10:45 sa v klubovni šachového klubu Slovan Bratislava, Černyševského 8, Bratislava a v klubovni šachového klubu Slávia UPJŠ, Medická 4, Košice uskutoční 19. Medzinárodná riešiteľská súťaž. Rieši sa v troch kategóriách:
Celý článok »»
Diagram týždňa – 419
- Kliknutím na pravú/ľavú polovicu diagramu sa prehráva riešenie úlohy na diagrame dopredu/dozadu
- Kliknutím na *** sa obnoví východisková pozícia
- Kliknutím na ťah v riešení (napr. 1.Sc3!) sa na diagrame nastaví pozícia po danom ťahu
Na pohľad príjemné postavenie diagramu bez zhlukov figúr a s vizuálnym oddelením bielych a čiernych (snáď okrem kráľa) naznačuje hru umiestnením bielej dámy v rohu. Dáma skutočne vykonáva tri prvé ťahy (2 zvodníky a úvodník), pričom vždy hrozí matom po 4. rade. Tri čierne obrany napádajúce d4 sú z pohľadu škodlivej motiváce buď blokovaním alebo zrušením krytia, a podľa postavenia bielej dámy sú buď vyvráteniami alebo umožňujú vždy iné maty. Výsledkom je kombinovaná zámena matov a obrán so vzorcom Z-(2,2,3)-35.
Veľmi elegantné.
Vypísanie TT pre 16. ECSC 2023 – ortodoxné h#2
Tematický turnaj pri príležitosti 16. ME v riešení šachových skladieb je vypísaný pre ortodoxné pomocné maty 2. ťahom (h#2) s nasledovnou témou:
Postupné dvojníky (aspoň 3 pozície) sú tvorené postupným odstraňovaním vždy 1 kameňa ktorejkoľvek farby z predchádzajúcej východzej pozície (tzv. téma striptíz).
Exopodmienky a exokamene nie sú povolené. Nie sú povolené iné druhy dvojníkov ako tematické postupné odstraňovanie kameňov. Každá dvojníková pozícia môže mať len 1 riešenie, forma viacerých riešení nie je povolená.
Maximálne 3 skladby od autora, spoločné skladby sa počítajú plne všetkým spoluautorom.
Skladby treba posielať do 1.5.2023 mailom riaditeľovi M. Dragounovi na adresu m.dragoun@gmail.com.
Rozhodcom je Juraj Lörinc (medzinárodný rozhodca FIDE pre pomocné maty).
Kompletné vypísanie v anglickom jazyku aj s príkladmi: ECSC 2023 TT h#2 announcement.
Diagram týždňa – 418
- Kliknutím na pravú/ľavú polovicu diagramu sa prehráva riešenie úlohy na diagrame dopredu/dozadu
- Kliknutím na *** sa obnoví východisková pozícia
- Kliknutím na ťah v riešení (napr. 1.Sc3!) sa na diagrame nastaví pozícia po danom ťahu
Hlavnou zložkou obsahu dnešného diagramu sú zámeny funkcií bielych ťahov, s dôrazom na ťahy De2 a Dd4. Tieto vystupujú v roli
- 2. ťahov bieleho po obranách 1…Vg4 a 1…Sg2 (čo sú blokovania vzdialených polí),
- matov v 3. ťahu po tichých 2. ťahoch bieleho v hrozbe a po obrane 1…Jf6 a
- matov v 4. ťahu v týchto istých hrách po návratoch čierneho kráľa na e4.
Dôležitou súčasťou je aj časovo posunuté opakovanie ťahov Jd3 a Je5.
Veľmi jednotná skladba s dnes populárnou syntézou dvoch (alebo viacerých) skupín hier s vnútornou analógiu v rámci skupín.
Vypísanie JT Formánek-90
Slovenská organizácia kompozičného šachu vypisuje jubilejnú súťaž k 90. narodeninám Bedricha Formánka (* 6.6.1933) v skladaní trojťažiek podľa pravidiel šatrandžu (starého arabského šachu). Použitie dám alebo strelcov nie je dovolené, namiesto nich je nutné použiť figúry fers (skokan 1-1) a alfil (skokan 2-2), a to v ľubovoľnom počte. Pešiaci na poslednom rade sa môžu premeniť iba na fersa. Nie sú dovolené dvojkroky pešiakov, ani rošády. Skladby sa môžu končiť rovnocenne matom alebo patom. Pripúšťajú sa aj ilegálne postavenia. Celý článok »»
Predbežný výsledok JT ZOLTÁN LABAI-80, C 1. 10. 2022
K dispozícii sú predbežné výsledky jubilejného turnaja Zoltána Labaia:
JT ZOLTÁN LABAI-80, C 1. 10. 2022 (DVOJŤAŽKY)
Rozhodcom bol Juraj Brabec (Slovensko), medzinárodný rozhodca FIDE pre kompozičný šach.
Výsledky budú zverejnené aj v najnovšom čísle 122 časopisu PAT A MAT.
Námietky proti tomuto predbežnému výsledku je možné podávať do 30. 6. 2023 na adresu usporiadateľa Ivana Jarolína ijarolin@gmail.com.
Ďakujeme rozhodcovi i všetkým účastníkom za vytvorenie dôstojnej oslavy Zoliho životného jubilea!