Titulná stránka SOKŠ
Diagramy týždňa

224

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Krasimir Gandev
I. cena
Šachamtna Misl 1969
white Be8 Pd7 Pb6 Kh6 Re5 Sg5 Qe4 Rd3 Se3 black Kd8 Pe7 Pc6 Bd6 Pe6 Pg6 Pb5 Pd5 Qc4 Ph4 Bh3 Rf2
1.Re5-f5 ? threat: 2.Sg5-f7 # 2.Sg5*e6 # but 1...Bd6-f4 ! 1.Qe4-f5 ? threat: 2.Sg5-f7 # 2.Sg5*e6 # but 1...Qc4-f4 ! 1.Se3-f5 ? threat: 2.Sg5-f7 # 2.Sg5*e6 # 1...Qc4-c1 ! 1.Rd3-a3 ! threat: 2.Ra3-a8 + 2...Bd6-b8 3.Ra8*b8 # 1...Bd6*a3 2.Re5-f5 threat: 3.Sg5-f7 # 3.Sg5*e6 # 1...Qc4-a2 2.Qe4-f5 threat: 3.Sg5-f7 # 3.Sg5*e6 # 1...Qc4-a4 2.Se3-f5 threat: 3.Sg5-f7 # 3.Sg5*e6 #
[328]
#3 (9+12)
 

223

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Anatolij Slesarenko
Peter Gvozdják
I. cena
PAT A MAT 2003
white Re8 Qc7 Sd6 Rh5 Sf4 Pb3 Bg3 Ka2 Pc2 Pf2 Bh1 black Ra8 Rc8 Pa7 Pg7 Sb6 Pf6 Kd4 Ph4 Pc3 Qh3 Sd2 Ph2 Bf1 Bg1
1.Re8-d8 ? threat: 2.Sd6-f5 # {B} 2.Sd6-b5 # {D} 1...Qh3-g2 {a} 2.Sf4-e6 # {A} 1...Bg1*f2 {b} 2.Sd6-f5 # {B} 1...Bf1-g2 {c} 2.Sf4-e2 # {C} 1...Rc8*c7 {d} 2.Sd6-b5 # {D} but 1...Sd2-f3 ! 1.Rh5*h4 ! threat: 2.Sf4-e6 # {A} 2.Sf4-e2 # {C} 1...Qh3-g2 {a} 2.Sd6-f5 # {B} 1...Bg1*f2 {b} 2.Sf4-e2 # {C} 1...Bf1-g2 {c} 2.Sd6-b5 # {D} 1...Rc8*c7 {d} 2.Sf4-e6 # {A} 1...Sd2-f3 2.Re8-e4 # 1...Sd2-e4 2.Re8*e4 # 1...Qh3-g4 2.Sf4-e6 #
[319]
#2 (11+14)
 

222

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Štefan Sovík
4. pochvalná zmienka
Olympijský turnaj Chanty-Mansijsk 2010
white Qb8 Se8 Sb7 Pa6 Pg6 Ka5 Pb5 Rd5 Pa4 Rd3 Bf3 Bh2 black Pa7 Pd7 Rf7 Ke6 Pf5 Ph5 Sf4 Sh3 Pc2 Rd2 Pe2 Pf2 Bd1 Be1
1...Sf4*d3 2.Rd5-e5 + 2...Sd3*e5 3.Qb8-d6 + 3...Rd2*d6 # 1...Sf4*d5 2.Rd3-e3 + 2...Sd5*e3 3.Qb8-d6 + 3...Rd2*d6 # 1...Rf7-e7 2.Rd5-d6 + 2...Ke6-e5 3.Rd3-d5 + 3...Rd2*d5 # 1.Qb8-d8 ! threat: 2.Rd5-d6 + 2...Ke6-e5 3.Rd3-d5 + 3...Rd2*d5 # 1...Sf4*d3 2.Sb7-c5 + 2...Sd3*c5 3.Rd5-d6 + 3...Rd2*d6 # 1...Sf4*d5 2.Se8-c7 + 2...Sd5*c7 3.Rd3-d6 + 3...Rd2*d6 # 1...Sf4*g6 2.Rd5-e5 + 2...Sg6*e5 3.Rd3-d6 + 3...Rd2*d6 # 1...Sf4-g2 2.Rd3-e3 + 2...Sg2*e3 3.Rd5-d6 + 3...Rd2*d6 #
[323]
s#3 (12+14)
 

221

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Dieter Müller
Cena
TT Döbeln 2008
white Rg4 Bb3 Se3 Pg3 Qa2 Kf2 black Pd6 Pg6 Ph6 Pg5 Kh5 Pa3 Pc3 Ph3 Pc2 Qa1 Rc1 Bf1
1.Se3-d5 ! threat: 2.Sd5-f6 # 1...Kh5*g4 2.Sd5-e3 + 2...Kg4-h5 3.Se3-g4 threat: 4.Sg4-f6 # 3...Kh5*g4 4.Bb3-e6 + 4...Kg4-h5 5.Be6-g4 + 5...Kh5*g4 6.Qa2-e6 + 6...Kg4-h5 7.g3-g4 + 7...Kh5- h4 8.Qe6 -e3 threat: 9.Qe3-g3 # 8...Kh4*g4 9.Qe3-e4 + 9...Kg4-h5 10.Kf2-g3 threat: 11.Qe4-g4 # 10...Bf1-e2 11.Qe4*e2 + 11...g5-g4 12.Qe2*g4 #
[326]
#12 (6+12)
 

220

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Juraj Brabec
II. cena
Ukrainian Folk Crafts Tourney Ohrid 2018
white Bb8 Rg8 Ph6 Qb3 Pf3 Kh3 Pe2 Ph2 Rf1 black Ph4 Pe3 Pf2 Bg1 Kh1
1.Bb8-a7?? {pat!} 1.Rg8-h8?? {pat!} 1.Bb8-g3 ? zugzwang. 1...h4*g3 ! 2.Qb3-b8 zugzwang. 2...g3*h2 3.Qb8*h2 # but 2...g3-g2! 1.Rg8-g3 ! threat: 2.Kh3*h4 zugzwang. 2...Kh1*h2 3.Rg3*g1 # 1...h4*g3 2.Qb3-g8 zugzwang. 2...g3-g2 3.Qg8*g2 # 2...g3*h2 3.Qg8-g2 #
[318]
#3 (9+5)
 
1 2 45

ĽUDO LEHEN MT
C 31.12.2014

Ľudo Lehen 3. 6. 1925 – 12. 5. 2014

Ľudo Lehen
*3.6.1925 – †12.5.2014

Slovenská organizácia kompozičného šachu vypisuje medzinárodný turnaj v skladaní exodvojťažiek, venovaný pamiatke zosnulého slovenského skladateľa Ľuda Lehena. Prípustné sú ľubovoľné druhy exokameňov, ako aj rôzne druhy exošachov. Zasielacia lehota 31.12. 2014. Skladby posielajte v elektronickej podobe na adresu: brabec@brabec.sk alebo obyčajnou poštou na adresu Juraj Brabec, Svetlá 1, 811 02 Bratislava. Rozhodcom súťaže je Vasyľ Ďačuk. Celý článok »»

Slovenskí skladatelia v Albumoch FIDE 1914-2009

Rebríček slovenských šachových skladateľov podľa dosiahnutých bodov v Albumoch FIDE 1914-2009

Č. Meno Priezvisko Titul Body
1. Peter Gvozdják GM 81,38
2. Ján Valuška IM 45
3. Štefan Sovík IM 42,01
4. Zoltán Labai IM 41,59
5. Juraj Lörinc IM 40,49
6. Juraj Brabec IM 35,95
7. Ladislav Salai ml. IM 33,32
8. Ľudovít Lačný IM 29,26
9. Michal Hlinka IM 25
10. Emil Klemanič FM 21
11. Karol Mlynka FM 19,95
12. Ivan Kiss FM 18,5
13. Alexander Pituk FM 18,17
14.-15. Richard Réti 15
14.-15. Bedrich Formánek FM 15
16. Andrej Ančin 13
17. Ľudovít Lehen FM 12,5
18. Daniel Novomeský 8
19. Ladislav Salai st. 4,2
20. Stanislav Vokál 3,5
21. Ľuboš Kekely 3,08
22.-24. Miroslav Brada 3
22.-24. Bohumil Idunk 3
22.-24. Jozef Taraba 3
25. Ján Tazberík 2,67
26. Ján Kovalič 2,5
27. Oto Mihalčo 2,2
28.-31. Marek Kolčák 2
28.-31. Marián Križovenský 2
28.-31. Ladislav Packa 2
28.-31. Ján Dučák 2
32. Tichomír Hernádi 1,83
33.-35. Ivan Frič 1,67
33.-35. Miloš Sečkár 1,67
33.-35. Bohuslav Sivák 1,67
36. Ladislav Radi 1,5
37. Ján Golha 1,14
38.-46. Štefan Blunár 1
38.-46. Juraj Bosák 1
38.-46. Ivan Jarolín 1
38.-46. Ján Kozinka 1
38.-46. Cyril Opalek 1
38.-46. Ladislav Polaček 1
38.-46. Peter Polák 1
38.-46. Oliver Ralík 1
38.-46. Ivan Tatranský 1
47.-48. Jaroslav Laube 0,83
47.-48. Ernest Zábodrocký 0,83
49.-50. Imrich Bandžuch 0,5
49.-50. Ivan Garaj 0,5
51.-52. Ján Hlas 0,42
51.-52. Matej Vyparina 0,42

 

1 2 35 36 37 38