Titulná stránka SOKŠ
Diagramy týždňa

220

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Juraj Brabec
II. cena
Ukrainian Folk Crafts Tourney Ohrid 2018
white Bb8 Rg8 Ph6 Qb3 Pf3 Kh3 Pe2 Ph2 Rf1 black Ph4 Pe3 Pf2 Bg1 Kh1
1.Bb8-a7?? {pat!} 1.Rg8-h8?? {pat!} 1.Bb8-g3 ? zugzwang. 1...h4*g3 ! 2.Qb3-b8 zugzwang. 2...g3*h2 3.Qb8*h2 # but 2...g3-g2! 1.Rg8-g3 ! threat: 2.Kh3*h4 zugzwang. 2...Kh1*h2 3.Rg3*g1 # 1...h4*g3 2.Qb3-g8 zugzwang. 2...g3-g2 3.Qg8*g2 # 2...g3*h2 3.Qg8-g2 #
[318]
#3 (9+5)
 

219

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Ján Valuška
I.–II. cena ex aequo
Hlas ľudu 1971
white Ba6 Pa5 Pc5 Sg5 Ra4 Qg4 Pd3 Pb2 Re2 Bh2 Kf1 black Pd5 Pc4 Kd4 Pe4 Pb3 Pe3
1.Qg4-d7 ! zugzwang. 1...Kd4*c5 {a} 2.Sg5-e6 # {A} 1...e4*d3 {b} 2.Ra4*c4 # {B} 1...Kd4*d3 2.Qd7*d5 # 1.Qg4-e6 ! zugzwang. 1...Kd4*c5 {a} 2.Qe6-b6 # {C} 1...e4*d3 {b} 2.Qe6*e3 # {D} 1...Kd4*d3 2.Qe6*d5 # 1.Qg4-f5 ! zugzwang. 1...Kd4*c5 {a} 2.Ra4*c4 # {B} 1...e4*d3 {b} 2.Sg5-e6 # {A} 1...Kd4*d3 2.Qf5*d5 #
[321]
#2 (11+6)
3 riešenia
 

218

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Tibor Kramár
3. čestné uznanie
Novi Sad C 1.10.1989
white Be8 Pc6 Bd4 Rg4 Kg3 Pc2 black Bb8 Rd6 Ka4 Ra3 Bd3
1.Bd3-h7 + Bd4-c3 + 2.Rd6-d4 + c6-c7 # 1.Rd6-h6 + c6-c7 + 2.Bd3-b5 + Bd4-c3 #
[304]
h#2 (6+5)
2.1.1.1
 

217

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Emil Klemanič
I. cena
Šachová skladba 2011
white Pc6 Pe6 Qb5 Pd5 Rf5 Ra4 Sd4 Pg4 Ka3 Pb3 Pc3 Sf3 Pb2 Bd2 Be2 black Pe7 Pa6 Pa5 Ke4 Sg3 Sa2 Qa1 Rb1
1.Be2-d1 ? threat: 2.Sd4-e2 + 2...Sa2-b4 # but 1...a6*b5 ! 1.Be2-f1 ? threat: 2.Sd4-e2 + 2...Sa2-b4 # but 1...Sg3*f5 ! 1.Qb5*a6 ? threat: 2.Sd4-b5 + 2...Sa2-b4 # but 1...Sg3*f5 ! 1.Qb5-c5 ? threat: 2.Sd4-b5 + 2...Sa2-b4 # but 1...Sg3*e2 ! 1.Rf5-f8 ? threat: 2.Sd4-f5 + 2...Sa2-b4 # but 1...a6*b5 ! 1.Rf5-h5 ? threat: 2.Sd4-f5 + 2...Sa2-b4 # but 1...Sg3*e2 ! 1.c6-c7 ! threat: 2.Sd4-c6 + 2...Sa2-b4 # 1...Sg3*e2 2.Sd4*e2 + 2...Sa2-b4 # 1...Sg3*f5 2.Sd4*f5 + 2...Sa2-b4 # 1...a6*b5 2.Sd4*b5 + 2...Sa2-b4 #
[320]
s#2 (15+8)
 

216

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Vasil Ďačuk
Šachmatnaja Poezia 2001
white Kf8 Bg8 Rf7 Sg7 Be5 Sf4 Qc3 Pd2 Pg2 black Bb8 Bh7 Pc6 Pd6 Pc5 Ke4 Rh4 Sa3 Pg3 Re2
1.Rf7-e7 ? threat: 2.Qc3-f3 # {A} 2.Qc3-d3 # {B} 2.Be5*d6 # {C} 1...Rh4*f4 + {a} 2.Be5-f6 # {D} but 1...d6*e5 ! 1.d2-d4 ? threat: 2.Qc3-f3 # {A} 2.Qc3-d3 # {B} 1...Rh4*f4 {a} 2.Rf7*f4 # {E} 1...c5*d4 2.Qc3*d4 # but 1...Re2-e3 ! 1.Be5-f6 ! threat: 2.Qc3-f3 # {A} 1...Rh4*f4 {a} 2.Rf7-e7 # {F} 1...Re2-e3 {(1...Re2~)} 2.Qc3*e3 #
[316]
#2 (9+10)
 
1 2 44

ĽUDO LEHEN MT
C 31.12.2014

Ľudo Lehen 3. 6. 1925 – 12. 5. 2014

Ľudo Lehen
*3.6.1925 – †12.5.2014

Slovenská organizácia kompozičného šachu vypisuje medzinárodný turnaj v skladaní exodvojťažiek, venovaný pamiatke zosnulého slovenského skladateľa Ľuda Lehena. Prípustné sú ľubovoľné druhy exokameňov, ako aj rôzne druhy exošachov. Zasielacia lehota 31.12. 2014. Skladby posielajte v elektronickej podobe na adresu: brabec@brabec.sk alebo obyčajnou poštou na adresu Juraj Brabec, Svetlá 1, 811 02 Bratislava. Rozhodcom súťaže je Vasyľ Ďačuk. Celý článok »»

Slovenskí skladatelia v Albumoch FIDE 1914-2009

Rebríček slovenských šachových skladateľov podľa dosiahnutých bodov v Albumoch FIDE 1914-2009

Č. Meno Priezvisko Titul Body
1. Peter Gvozdják GM 81,38
2. Ján Valuška IM 45
3. Štefan Sovík IM 42,01
4. Zoltán Labai IM 41,59
5. Juraj Lörinc IM 40,49
6. Juraj Brabec IM 35,95
7. Ladislav Salai ml. IM 33,32
8. Ľudovít Lačný IM 29,26
9. Michal Hlinka IM 25
10. Emil Klemanič FM 21
11. Karol Mlynka FM 19,95
12. Ivan Kiss FM 18,5
13. Alexander Pituk FM 18,17
14.-15. Richard Réti 15
14.-15. Bedrich Formánek FM 15
16. Andrej Ančin 13
17. Ľudovít Lehen FM 12,5
18. Daniel Novomeský 8
19. Ladislav Salai st. 4,2
20. Stanislav Vokál 3,5
21. Ľuboš Kekely 3,08
22.-24. Miroslav Brada 3
22.-24. Bohumil Idunk 3
22.-24. Jozef Taraba 3
25. Ján Tazberík 2,67
26. Ján Kovalič 2,5
27. Oto Mihalčo 2,2
28.-31. Marek Kolčák 2
28.-31. Marián Križovenský 2
28.-31. Ladislav Packa 2
28.-31. Ján Dučák 2
32. Tichomír Hernádi 1,83
33.-35. Ivan Frič 1,67
33.-35. Miloš Sečkár 1,67
33.-35. Bohuslav Sivák 1,67
36. Ladislav Radi 1,5
37. Ján Golha 1,14
38.-46. Štefan Blunár 1
38.-46. Juraj Bosák 1
38.-46. Ivan Jarolín 1
38.-46. Ján Kozinka 1
38.-46. Cyril Opalek 1
38.-46. Ladislav Polaček 1
38.-46. Peter Polák 1
38.-46. Oliver Ralík 1
38.-46. Ivan Tatranský 1
47.-48. Jaroslav Laube 0,83
47.-48. Ernest Zábodrocký 0,83
49.-50. Imrich Bandžuch 0,5
49.-50. Ivan Garaj 0,5
51.-52. Ján Hlas 0,42
51.-52. Matej Vyparina 0,42

 

1 2 34 35 36 37