Výsledok Československo 100

Turnaja sa zúčastnilo 96 skladateľov z 25 krajín so 166 skladbami vo viacerých verziách. Skladby boli rozdelené do troch oddelení:
A – #2 (48 skladieb)
B – h#2 (72 skladieb)
C – symbolické (46 skladieb).

Zasielacia lehota bola: 30. 6. 2018.

Technická poznámka:
Nie všetky problémy bolo možné preskúšať nejakým počítačovým programom. Status C pod každým diagramom znamená:
C+ → úloha bola preskúšaná programom Popeye v. 4.79
C+ by Winchloe → úloha bola preskúšaná programom Winchloe
C- → úloha nebola preskúšaná žiadnym programom, alebo bola preskúšaná len čiastočne.

 

 

 
 

 
 

 

Bookmark the permalink.

6 Comments

 1. The problem 2. špeciálne čestné uznanie (Adrian Storisteanu) also has a motto above the diagram (which is missing in the award):
  „N.B. Král (?!)“
  Some comments in the solution (and the „?“ & „O“ diagrams) refer to it (— Král: “king” in Czech? — O, king in CHECK!)…

 2. Efektná animácia a výborná úroveň. Myslím si, že takýto turnaj tu ešte nebol a svojou úrovňou, invenciou skladateľov a monumentalitou niektorých skladieb prekonal všetko, čo som doteraz v tejto oblasti videl. Týka sa to najmä skladieb, ktoré získali“obyčajné“ vyznamenania, tie „špeciálne“ ma až tak nenadchli a neviem, prečo boli vlastne označené ako „špeciálne“. Bolo by tiež správne, aby rozhodcovia vysvetlili, prečo skladba C10 získala III. cenu a C57 rovnakého autora a s rovnakou ideou 4. špec.uznanie.

  • Juraj, s Tvojou poznámkou o animácii a úrovni vrele súhlasím.
   Pokiaľ ide o skladby C10 a C57 (príp. aj hociktoré ďalšie), je to preto, že výsledok v tomto oddelení sa rodil dlho a ťažko. Odráža pohľad dvoch rozhodcov, ktorí nezvolili pri hodnotení totožné kritériá a je tak ďalším dôkazom toho, že kompozičný šach je viac umením ako športom.
   Špeciálne ocenenia tak zdôrazňujú jedinečnosť pohľadu na šachové diela, čo nakoniec rozhodca v úvode špeciálnej časti aj uviedol.

 3. Anatoly Slesarenko

  In #2 [A8] in the try 1.Vf5? – 2.V:f4#, the thematic variation is 1…f:e3 (not f:g3) 2.Dg4#. That means the problem has reciprocal change plus 2 (!) extra mate changes. Has the judge been misinformed, I wonder?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.