Titulná stránka SOKŠ
Diagramy týždňa

13. ISC – Medzinárodná riešiteľská súťaž (13th International solving competition)

V nedeľu 29.1.2017 o 10:45 sa v klubovni šachového klubu Slovan Bratislava na Černyševského 8  a v Košiaciach na Medickej 4 uskutoční 13. Medzinárodná riešiteľská súťaž. Rieši sa v troch kategóriách:

  • Prvá je pre skúsených riešiteľov. Rieši sa šesť skladieb v prvom kole (dvojťažka, trojťažka, mnohoťažka, štúdia, pomocný mat, samomat) za dve hodiny a rovnaké zloženie skladieb má aj druhé kolo tiež za dve hodiny.
  • Druhá kategória je pre začínajúcich alebo menej skúsených riešiteľov (maximálny riešiteľský rating 1700). Riešia sa štyri skladby v prvom kole (dve dvojťažky, trojťažka, pomocný mat) za dve hodiny a v druhom kole (dve dvojťažky, štúdia, samomat) tiež za dve hodiny.
  • Tretia kategória je určená pre riešiteľov narodených po 29.1.2004 (do trinásť rokov). Rieši sa šesť relatívne ľahších skladieb v jednom kole (dve dvojťažky, dve trojťažky, mnohoťažka a štúdia) za dve hodiny.

Pri riešení sa môžu používať šachovnice a pohybovať figúrami na šachovnici. Súťaž sa koná simultánne na rôznych miestach.  V minulom roku bolo 33 miestnych súťaží v 27 krajinách. Súťaž je otvorená pre akéhokoľvek záujemcu, nie je žiadny vklad. Výsledky budú publikované na stránkach: soks.sk, matplus.net, wfcc.ch.

Medzinárodný deň kompozičného šachu

Pred desiatimi rokmi na svetovom kongrese WCCC na Rhodose v roku 2007 (predchodca dnešnej organizácie sa vtedy volal PCCC) bol stanovený Medzinárodný deň kompozičného šachu. Podľa návrhu veľmajstra Valentina Rudenka(1938-2016) 4. januára oslavujeme dôležitý deň v histórii šachovej kompozície. 4.1.1869 český časopis Světozor uverejnil článok Antonína Königa (1836-1911), maliara a zakladateľa Českej školy v kompozičnom šachu. Tento článok je známy ako jeden z najranejších zdrojov v šachovej kompozícii ako samostatnej formy umenia.

Memoriál Philippa Roberta C 30.10.2017

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Francúzsky časopis Phénix vypisuje súťaž pre ortodoxné dvojťažky s neúplnými (resp. „narušenými) cyklónovými témami. Philippe Robert sa nimi zaoberal intenzívne a zvykol ich nazývať „anticyklónmi“.
Ak napr. A/B/C sú tematické biele ťahy (úvodníky, hrozby, či maty) v jednej fáze, potom v inej fáze sa objavia ako B/C/D (a nie A?) – namiesto „perfekného cyklu“ B/C/A.
Philippe Robert
I. cena
Neue Zürcher Zeitung 2004-05
white Ke6 Pd5 Sd4 Qh4 Ra3 Pe3 Rh3 Pa2 Sb2 Pg2 black Pa6 Pb6 Pg6 Ph6 Pe5 Ke4 Sg4 Pd2 Qd1 Re1
1.Sd4-b3 ? threat: 2.Ra3-a4 # {A} 1...Qd1*b3 {a} 2.Qh4*g4 # {B} 1...Qd1-f3 {b} 2.Sb3*d2 # {C} { (2.gxf3? D)} but 1...Qd1-e2 ! 1.Sd4-f3 ! threat: 2.Qh4*g4 # {B} 1...Qd1-b3 {a} 2.Sf3*d2 # {C} 1...Qd1*f3 {b} 2.g2*f3 # {D} { (2.Va4? A)} 1...h6-h5 2.Sf3-g5 #
ANIMOVANÝ DIAGRAM
  • Kliknutím na pravú/ľavú polovicu diagramu sa prehráva riešenie úlohy na diagrame dopredu/dozadu
  • Kliknutím na *** sa obnoví východisková pozícia
  • Kliknutím na ťah v riešení (napr. 1.Sc3!) sa na diagrame nastaví pozícia po danom ťahu
[156]
#2 (10+10)
anticyklón - narušený Šedejov cyklus
Príklad ukazuje narušený Šedejov cyklus.  Ale aj ostatné anti-cykly takéhoto druhu sú prípustné (t.j. Lačný, Šedej, Kiss, Djurašević, Rice, Ukrajinský, Ceriani, Reeves).
Rozhodovať budú spoločne Jean Morice a Michel Caillaud.
Skladby treba zasielať na adresu: Laurent Riguet, 1, rue Jules Verne, F-60560 Orry-la-Ville (travailphenix@gmail.com).
Robertov článok s viacerými zaujímavými príkladmi nájdete tu: http://www.phenix-echecs.fr/la_revue/articles/cyclones_et_anticyclones.pdf

Cena sira C. J. Morseho 2012 – 2016 pre dvojťažkové tasky a rekordy

Na pamiatku svetozámeho zberateľa skladateľských rekordov vypisuje Britská spoločnosť kompozičného šachu (BCPS) sekundárnu súťaž pre ortodoxné dvojťažky publikované v období 2012 – 2016, ktoré spracúvajú rekordným spôsobom ľubovoľnú tému. Nie sú však prípustné skladby, ktoré už boli uverejnené v Morseho knihe Tasks and Records.
Dvojťažky (maximálne 5 od autora) je potrebné poslať vo formáte pdf (1 skladba na 1 strane) do 31.7.2017 na adresu mmcdchess@freeuk.com.
Treba uviesť údaje o zverejnení a napísať o aký rekord ide.
Rozhodcami sú Peter Gvozdják, Marjan Kovačević a Michael Lipton. Výsledok bude uverejnený v časopise The Problemist do konca roka 2017. Cenový fond je 100 GBP.

Deviata lekcia z riešenia šachových úloh

Posledným kolom riešiteľských súťaží vo formáte majstrovstiev sveta je šieste kolo, v ktorom sa riešia samomaty. Pre človeka nezvyknutého na ich logiku môžu byť veľmi náročnými na rozlúsknutie. Ako na ne, o tom hovorí deviaty diel seriálu Tomáša Peitla o riešení šachových skladieb na webe Bratislavskej šachovej akadémie.

Ôsma lekcia z riešenia šachových úloh

Mnohoťažky sú z hľadiska šachového riešiteľa jedným z najťažších oddelení. Obsahovo môžu byť veľmi rôznorodé a vyslovene krásne. Avšak vychutnanie si tejto krásy na súťaži niečo stojí: je potrebné mať za sebou už čo-to natrénované. A práve k tomu sa snaží doviesť ôsmy diel seriálu o riešení šachových úloh na webe Bratislavskej šachovej akadémie. Jeho autorom (rovnako ako autorom predchádzajúcich) je náš momentálne najúspešnejší riešiteľ Tomáš Peitl.

Siedma lekcia z riešenia šachových úloh

Seriál o riešení šachových úloh na webe Bratislavskej šachovej akadémie sa dostal do vôd vzdialenejších od praktického šachu, no zato momentálne oveľa populárnejších v medzi kompozičnými šachistami. Tomáš Peitl tentoraz v siedmom dieli píše o pomocných matoch a ich riešení. Väčšina príkladov je od Fadila Abdurahmanovića, takže sú esteticky príťažlivé nielen pre riešiteľov.

(Popri výklade o riešení sú súčasťou lekcie tradične i riešenia skladieb z lekcie predchádzajúcej a nezvyčajne i stručný report o riešiteľských súťažiach z Belehradu.)

1 2 51 52 53 54 55 56 57 60 61