Rozhodnutie VR SOKŠ k jubilejným turnajom
„VASIL ĎAČUK-50“ a „ZOLTÁN LABAI-80“


Slovenská organizácia kompozičného šachu dôrazne odsudzuje vojenskú agresiu Ruska voči Ukrajine, v dôsledku čoho upravuje podmienky dvoch anonymných skladateľských turnajov, ktoré vypísala na rok 2022, a to:
1. Jubilejný turnaj Vasil Ďačuk-50 vo dvoch oddeleniach
a) mat 2. ťahom v ortodoxnom šachu (rozhodca jubilant)
b) mat 2. ťahom v exošachu, pričom sú povolené ľubovoľné exofigúry a exopodmienky (rozhodca Juraj Brabec)
Zasielacia lehota je 27.3.2022.

 
Zasielacia lehota
27.
03.
2022
končí o:
 

2. Jubilejný turnaj Zoltán Labai-80
Mat 2. ťahom v ortodoxnom šachu (rozhodca Juraj Brabec).
Zasielacia lehota je 1.10.2022.

 
Zasielacia lehota
01.
10.
2022
končí o:
 

Výkonná rada SOKŠ, v súlade so želaním obidvoch jubilantov rozhodla, že v týchto turnajoch nie je povolená účasť ruských a bieloruských skladateľov. Zároveň poveruje usporiadateľa týchto súťaží Ivana Jarolína, aby v prípade, keď už takéto skladby do uvedených súťaží došli, vrátil ich autorom spolu s týmto rozhodnutím.DECISION OF THE VR SOKŠ WITH REGARD TO THE JUBILEE TOURNEYS „VASIL ĎAČUK-50“ AND „ZOLTÁN LABAI-80“

Slovak Organization for Chess Composition strongly condemns a military aggression of Russia against Ukraine. As a consequence, the conditions of two anonymous composing tourneys announced for 2022 are changed as follows:
1. Jubilee tourney Vasil Dyachuk-50 in 2 sections
a) orthodox #2 (judged by jubilee)
b) fairy #2, with any fairy pieces and/or conditions allowed (judged by Juraj Brabec)
Closing date 27.3.2022.

 
Closing date
27.
3.
2022
expire in:
 

2. Jubilee tourney Zoltán Labai-80
for orthodox #2 (judged by Juraj Brabec).
Closing date 1.10.2022.

 
Closing date
1.
10.
2022
expire in:
 

The SOKŠ Executive Board, in line with wishes of both jubilants, has decided, that the participation of the Russian and Belarussian composers is not allowed in these tourneys. At the same time, the director of both tourneys Ivan Jarolín is authorized to return any such compositions (if already received) to their authors together with this decision.

Bookmark the permalink.

8 Comments

 1. Vážení šachoví priatelia,len zopakujem, čo už som vám napísal:

  „Nie som vobec zástancom toho, aby sa spojovala politika a kompozičný šach, a preto, aj keď nie som členom SOKŠ, vyjadrujem verejný protest proti takémuto rozhodnutiu VR SOKŠ, navyše nikým nepodpísanému.“

 2. R.Aliovsadzade (USA)

  Dear Slovakian Friends,
  It is the right decision that the participation of the Russian and Belarussian composers is not allowed in these tourneys!
  Sláva Ukrajine!

 3. Ďakujem administrátorovi za zmazanie mojho príspevku, ktorý len poukazoval na chovanie autora predchádzajúcého komentára. Súhlasím, že to nijako nesúviselo s vypísanými JT.

  No zároveň sa pýtám. Ako súvisí s vypísanými JT shora uvedený pozdrav Sláva Ukrajine!??? Žiadam administrátora, aby v záujme objektivity zmazal i tento príspevok. Ďakujem

  • Aj keď nie som administrátorom, ktorý uvedený príspevok vymazal, ako človek spoluzodpovedný za obsah týchto stránok s tým súhlasím. Zatiaľ čo príspevok Raufa Aliovsadzadeho neobsahuje žiaden osobný útok, vymazaný príspevok bol osobným útokom.

 4. R.Aliovsadzade (USA)

  In reply to Miroslav Svítek’s comment I’d like to say that,today,“Sláva Ukrajine!“ is a slogan that is heard in every corner of the world.
  Sláva Ukrajine!

  • Rauf, we have read it first time and I think we are in a same boat as regards the support of Ukrainian people. However, this is a site of our organization and repeating the slogan endlessly does not provide any added value to anyone.

 5. Miroslav Svítek

  Znovu ďakujem administrátorovi, že predtým, ako vymazal môj už v poradí druhý komentár, tak ho nechal dlhšie ako deň na týchto stránkach. Ale tentokrát je príčina neznáma. Pravda pochopil som, prečo predseda VR SOKŠ odporučil viesť debatu na týchto stránkach a nie klasickú výmenu názorov emailovou cestou. Tu je totiž možné neželané komentáre vymazať, čo nie je nič iného ako novodobý druh cenzúry.

  Situáciu vidím následovne: Zdá sa, že takmer nikto z oslovených slovenských šachových skladateľov a riešiteľov sa k predmetnému návrhu vo veci sankcií WFCC, potažmo SOKŠ nechce viac vyjadrovať. Mám za to, že niektorí majú aj obavy verejne vysloviť svoj názor. Viacerí mi napísali, že zo svojim názorom nie som sám, t.j. že nesúhlasia, aby sa spájala politika a kompozičný šach.

  Za tohto stavu vidím ako bezpredmetné, aby sme diskutovali v podstate dvaja cudzinci, pretože ani Rauf Aliovsadsade ani ja nemáme vzťah k SOKŠ. Toto nie je žiadna vecná debata, ale len vyslovovanie politických názorov a dokonca nevhodných sloganov.

  • Súhlasím, že nejde o vecnú debatu. Z môjho pohľadu ide o mlátenie prázdnej slamy, na ktoré málokto má čas. To sa rovnako týka spamovania desiatok ľudí e-mailami, ku ktorému sa predseda SOKŠ vyjadril. Zároveň uviedol, že, citujem: „Kto bude chcieť diskutovať, napíše svoj názor v diskusii k článku.“ Vzhľadom k tomu, že jediný diskutér s výnimkou R. Aliovsadzadeho svoj názor už vyjadril, považujem ďalšie opakovanie toho istého, prípadne pokračujúce nepodložené obviňovanie, za neželané a budem adekvátne konať bez ďalšieho vysvetľovania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.