Diagram týždňa – 279

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Tichomír Hernádi
Dragan Stojníć
Peter Gvozdják
Pochvalná zmienka
Die Schwalbe 2005-2006
white Rc5 Pb4 Bc4 Pd4 Pc3 Kh3 Se2 Sf2 Ba1 Rd1 black Pc7 Ba3 Rb2 Kc2 Pd2
1.d4-d5 ! threat: 2.Bc4-a2 {A} threat: 3.Se2-d4 # {B} 2...Rb2*b4 {a} 3.c3*b4 # {C} 1...Ba3*b4 2.c3*b4 {C} threat: 3.Bc4-a2 # {A} 2...Rb2*b4 {a} 3.Se2-d4 # {B} 2...Rb2-b3 + 3.Bc4-d3 #
ANIMOVANÝ DIAGRAM
  • Kliknutím na pravú/ľavú polovicu diagramu sa prehráva riešenie úlohy na diagrame dopredu/dozadu
  • Kliknutím na *** sa obnoví východisková pozícia
  • Kliknutím na ťah v riešení (napr. 1.Sc3!) sa na diagrame nastaví pozícia po danom ťahu
[389]
#3 (10+5)
Djuraševićov cyklus

Na jedného autora dnešného diagramu pripadá len 5 kameňov, takže nadnesene by sa dalo povedať, že ide o veľmi ľahkú pozíciu. Avšak spracovanú tému rozhodne za ľahkú považovať nemožno. Djuraševićov cyklus je jedným z raných vrcholov tematiky zámeny funkcie ťahov – ide o dvojfázový cyklus prvého ťahu, hrozby a variantového matu po tej istej obrane. V podobe dvojťažky nebol nikdy spracovaný bez použitia trikov, ale nemecký veľmajster Hubert Gockel (ktorému je dnešný diagram venovaný) objavil, že vissermanovské spracovanie Djuraševićovho cyklu vo variantoch trojťažky je možnou aj plodnou variantou. Ako sa vám páči motivácia medzivariantovej zámeny aj s pomocou obrany v prvom ťahu čierneho?

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. The source details above diagram 279 are incomplete: The primary print included a dedication to me!

    • The text mentions the dedication -> „Hubert Gockel (ktorému je dnešný diagram venovaný)“. I did not know how to enter the dedication in the diagram input form, that is why I have chosen this way of expressing.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.