- Kliknutím na pravú/ľavú polovicu diagramu sa prehráva riešenie úlohy na diagrame dopredu/dozadu
- Kliknutím na *** sa obnoví východisková pozícia
- Kliknutím na ťah v riešení (napr. 1.Sc3!) sa na diagrame nastaví pozícia po danom ťahu
Len veľmi málo úlohám sa podarí dočkať tej pocty, že sú vybrané ako tematické príklady pre svetovú súťaž. Nemusia to byť práve fantastické kúsky. Dôležité je, aby výrazným spôsobom spracovali tému, ktorú chce zadávateľ presadiť do súťaže.
Po tomto úvode asi neprekvapí, že práve dnešný diagram bol takýmto príkladom. V 9. svetovej súťaži bolo dvojťažkovou témou opakovanie hrozieb z pokusov ako matov vo variantoch riešenia, pričom každý takýto mat musel byť hrozbou aspoň v dvoch pokusoch.
V tomto prípade sú takéto maty tri: D:c5#, V:e4# a Sc3#. Každý z nich je hrozbou v práve dvoch pokusoch. Ale fantastické je, že v riešení idú tieto maty presne po obranách, ktoré ich v pokusoch vyvracali, ako aj cyklicky posunute vyvracali. Tým sú v jednej úlohe spracované tri hrozbové paradoxy aj cyklický antiparadox. S prižmúrením oka by sa dalo hovoriť aj o Dombrovskisovej téme (trojprvkovej) a cyklickej Hanneliusovej téme. Ale treba priznať aj absenciu nulovej fázy – varianty riešenia sú pripravené už v zdanlivej hre.
(Samozrejme, táto dvojťažka je aj v Albume FIDE.)
Skladba, na ktorej obsah môžu byť rôzne názory. Prvé tri fázy vytvárajú s riešením tri hrozbové paradoxy D a šesť hrozbových antiparadoxov Hx, ďalšie tri fázy tri hrozbové paradoxy Dx, tri antiparadoxy H a tri Hx. V „preklade“ to znamená, že by mohlo ísť o dve samostatné trojprvkové hrozbové témy so spoločnou skutočnou fázou – Dombrovskisovu a Hanneliusovu. To by ale platilo iba vtedy, keby všetky varianty neboli pripravené už v základnej pozícii a neopakovali sa vo všetkých fázach. Takto je to téma pokusov založená iba na zoslabujúcich motívoch prvých ťahov, ktorých obsah je vo väčšine prípadov uvoľnenie kráľovských polí. Samozrejme, okrem toho ešte dva cykly vyvrátení a neobrán.