1. Majstrovstvá Slovenska mládeže v riešení šachových skladieb TATRALANDIA 9.4.2024

Prvý raz sme usporiadali riešiteľskú súťaž na majstrovstvách Slovenska mládeže v Tatralandii v roku 2019. Následnú trojročnú prestávku spôsobila kovidová pandémia. Vrátili sme sa minulý rok na Majstrovstvách Slovenska mládeže v Dudinciach. V roku 2024 v Tatralandii sa už konala ako oficiálne majstrovstvá Slovenska mládeže v riešení šachových skladieb dňa 9. apríla.

Funkcie hlavného rozhodcu a výberu skladieb sa úspešne zhostil Ľubomír Širáň. Marek Kolčák bol riaditeľom turnaja. Do Liptovského Mikuláša sme cestovali autom. Veríme, že nám účastníci majstrovstiev odpustia oneskorený príchod, ktorý zapríčinila naša nepozornosť pri komunikácii s navigáciou. Delenie na kategórie sme ponechali rovnaké ako v minulom roku – do 14 rokov a do 20 rokov. Dúfali sme, že sa nám podarí spraviť samostatnú dievčenskú kategóriu (podmienka bola účasť minimálne štyroch účastníčok v danej kategórii). Uspeli sme na 50%. Podľa predpokladov bola vyššia účasť v kategórii do 14 rokov. Do súťaže sa prihlásilo 14 chlapcov a 5 dievčat. V kategórii chlapcov zvíťazil so stopercentným výsledkom Michal Procházka, na riešenie troch dvojťažiek a štúdie mu stačilo 33 minút. Striebornú pozíciu vybojoval Alex Moravčík, ktorý sa pomýlil iba v prvej dvojťažke. Mirko Mendel obsadil bronzovú pozíciu vďaka rýchlejšiemu riešeniu. Štvrtý Oliver Kováčik mal tiež 11 bodov, ale spotreboval na riešenie celú hodinu. V kategórii dievčat zvíťazila Eva Poláčková. V spoločnej tabuľke chlapcov a dievčat by si rozdelila štvrté a piate miesto s Oliverom. Druhú priečku vybojovala Júlia Nela Štricová, ktorá ako jediná vyriešila druhú dvojťažku. Bronz vybojovala Bianka Macáková. Kategórie do 20 rokov sa zúčastnilo iba 5 riešiteľov. Zlato získal Rudolf Karaba, ktorý zvládol prvé tri skladby so stratou jedného bodu. Striebornú medailu vybojovala Olívia Seková a bronzovú Martin Göllner. Už teraz sa tešíme na rok 2025. Dúfame, že sa zvýši účasť v staršej kategórii, aby sme ju mohli rozdeliť podobne ako kategóriu do 14 rokov.