Riešiteľská súťaž Československo 100

Ako súčasť skladateľskej súťaže Československo 100 vyhlasuje Slovenská organizácia kompozičného šachu riešiteľskú súťaž Československo 100 o určenie najťažšej skladby na riešenie.

Riešia sa vybrané úlohy vyznamenané na skladateľskom turnaji Československo 100 vo dvoch kategóriách – dvojťažky a pomocné maty druhým ťahom. Účelom riešiteľskej súťaže je určiť najťažšiu úlohu v oboch kategóriách.

Pre riešenie platia klasické pravidlá (rozhoduje väčší počet bodov, v prípade rovnosti lepší čas), jediný rozdiel je, že za jeden pomocný mat je 6 bodov (lepšie deliteľné pre počet riešení). V pomocných matoch sa píšu všetky riešenia až do posledného ťahu bieleho. V dvojťažkách ostane klasických 5 bodov. Dvojník sa hodnotí za 5 bodov spolu (2,5 bodu za každé riešenie). V dvojťažkách stačí napísať úvodník. Dvojťažiek je viac, menšia bodová hodnota je kompenzácia väčšieho počtu. Pomocníky a dvojťažky sa hodnotia zvlášť. Vyhodnotí sa aj poradie riešiteľov v súčte oboch súťaží. Každá úloha sa rieši zvlášť, spolu 9 pomocných matov a 12 dvojťažiek. Pre najlepších riešiteľov sú prichystané knižné ceny.

Rieši sa 30.9.2018 o 10:45 v klubovni šachového klubu Slovan Bratislava na Černyševského 8. Súťaž je otvorená pre každého záujemcu.

Hodnotenie skladieb pre účely zistenia najťažšej skladby:

Pomocné maty

Každá úloha sa rieši samostatne, s čo najmenšími prestávkami. Na jeden pomocný mat je vyhradených 15 minút. Obtiažnosť skladieb sa hodnotí spotrebovanými minútami, zaokrúhlenými smerom nahor. Čas 7:45 znamená 8 minút, 9.05 znamená 10 minút atď. Navyšší súčet časov od všetkých riešiteľov určí najťažšiu úlohu. V prípade úplného nevyriešenia skladby dostáva dvojnásobný počet minút (max. 30 minút). Za každé nevyriešené riešenie sa pripočítava alikvótna porcia minút. Napríklad za jedno nevyriešené riešenie pri úlohe so šiestimi riešeniami (5 vyriešených) za plný čas 15 minút dostane úloha 17,5 minúty (15+2,5). 15:6=2,5. Pri skladbe so štyrmi riešniami je za jedno riešenie prídavok 3,75 minúty (15:4=3,75), pri skladbe s tromi riešeniami 5 minút. V prípade predčasného odovzdania neúplného riešenia je minimálny čas úlohy 15 minút (napríklad odovzdanie 5 riešení za 10 minút by bolo 10+2,5=12,5, ale neúplné riešenie nesmie mať menej ako 15 minút). Rieši sa 9 pomocných matov. Jeden z nich je dvojník, má vytlačené dva diagramy pre obe pozície.

Dvojťažky

Každá úloha sa rieši samostatne, s čo najmenšími prestávkami. Na jednu dvojťažku je vyhradených 9 minút. Jedna dvojťažka je dvojník, dostane dvojnásobný čas 18 minút, jej výsledok sa pre potreby obtiažnosti skladieb bude deliť dvomi. Obtiažnosť skladieb sa hodnotí spotrebovanými minútami. Navyšší súčet časov od všetkých riešiteľov určí najťažšiu úlohu. V prípade nevyriešenia skladby dostáva dvojnásobný počet minút (max. 18 minút). Rieši sa 12 dvojťažiek, jedna z nich je dvojník, má vytlačené dva diagramy pre obe pozície. V prípade vyriešenia iba jednej pozície dvojníka nesmie byť výsledný čas úlohy menší ako 9 minút.

Rozhodca Marek Kolčák

 

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.