- Kliknutím na pravú/ľavú polovicu diagramu sa prehráva riešenie úlohy na diagrame dopredu/dozadu
- Kliknutím na *** sa obnoví východisková pozícia
- Kliknutím na ťah v riešení (napr. 1.Sc3!) sa na diagrame nastaví pozícia po danom ťahu
Dnešný diagram je už trochu staršieho dáta a obsahuje mimoriadne zaujímavú stratégiu v trojťažke. Je užitočné hneď v diagramovom postavení si uvedomiť konštrukciu štyroch previazaných väzieb: Ve1 viaže Se2, ktorý viaže Vb5, a tiež Sh7 viaže Dg6, ktorá viaže Df6.
Po úvodníku s premenou na jazdca vzniká hrozba, v ktorej biely sám odväzuje Df6 ťahom na d6. Vzhľadom k statickosti Dg6 a Se2 sa čierny bráni ťahmi iných figúr a pritom napáda polia, na ktoré hrá biely v hrozbe, d6 a d4. Avšak tematické ťahy čierneho 1…Je6 a 1…Vd3 sú práve na línie väzieb bielych kameňov, ktoré sa týmto odviažu. Šachujú v 2. ťahu bieleho a tým odmaskujú čierne batérie nasmerované na bieleho kráľa. 2. ťahy čierneho sú tak batériovými šachmi, ale to bielemu nevadí a matuje ťahmi na batériové línie.
Bohatý strategický obsah hodný ceny.
Nádherná skladba s možno úvodníkom z núdze mi pripomenula dávne slová Šaňka Pituka, ktorý sa kdesi raz vyjadril, že mu nevyšiel zámer, lebom mu chýbalo naviac pole i9, s ním že by to šlo. Keby tu bolo naviac pole g9 s bJg9 a bez pešiaka e7, potom by bol úvodník 1.Jge8! Ale to je len taká spomienka na Šaňka.