- Kliknutím na pravú/ľavú polovicu diagramu sa prehráva riešenie úlohy na diagrame dopredu/dozadu
- Kliknutím na *** sa obnoví východisková pozícia
- Kliknutím na ťah v riešení (napr. 1.Sc3!) sa na diagrame nastaví pozícia po danom ťahu
Dnešný diagram bol svojho času jedným z najnečakanejších úspechov slovenských skladateľov v medzinárodných turnajoch pred Novembrom. Nielenže jeho autorom bol pomerne málo známy skladateľ z Považia, ale išlo aj o skladbu z oblasti, ktorej sa do tých čias slovenskí skladatelia zase tak moc nevenovali: pomocný mat s výraznou analógiou dvoch riešení v podobe diagonálno-ortogonálnej transformácie línií.
Už v postavení diagramu je vidieť analógiu – na oboch kráľov sú nasmerované po dve batérie, jedna horizontálna a jedna diagonálna. Počas hry všetky vystrelia. Zatiaľ čo biele to urobia v oboch riešeniach rovnako (len si vymenia poradie, čo je ale bežná formálna téma), čierna hra sa odlišuje. Prvý ťah je ďalekým odchodom tak, aby odchádzajúci kameň neatakoval budúcu matovú líniu, druhý ťah najmä bráni šach vlastnému kráľovi s priviazaním sa.
Podčiarknuté a zrátané, všetky ťahy riešení sú šachujúce. To je tiež zaujímavý prvok, obzvlášť keď si uvedomíme, že v úlohe nebol potrebný ani jeden kameň iba brániaci vedľajšie riešenia. Ozaj unikátny pomocný mat, obzvlášť na svoju dobu.