- Kliknutím na pravú/ľavú polovicu diagramu sa prehráva riešenie úlohy na diagrame dopredu/dozadu
- Kliknutím na *** sa obnoví východisková pozícia
- Kliknutím na ťah v riešení (napr. 1.Sc3!) sa na diagrame nastaví pozícia po danom ťahu
Dnešný diagram je zaujímavým počinom špecialistu na pomocné maty. Relatívne jednoduchá pozícia nesľubuje výnimočný zážitok, bude to však práve vynikajúca konštrukcia klasickej témy odchodu čiernych kameňov od matovej línie, ktorá rozhodcu presvedčila.
Z pohľadu bielej hry sa všetko zdá jednoduché – biely príde dámou na e-stĺpec, čím pokryje skoro všetko okolo čierneho kráľa a následne môže matovať strelcom z d2 alebo c7, podľa postavenia dámy.
Lenže čierne figúry sú rozložené tak (ne)šikovne, že to vôbec nie je ľahké. Dvojica figúr brániaca každý z matov je v núdzi o priestor, kam by mohli ujsť. Preto je nutné hrať do rohu a v druhom ťahu príde druhá čierna figúra na uvoľnené pole, čím všetko do seba zapadne.
Minimum materiálu obmedzujúceho pohyb alebo brániaceho vedľajším riešeniam je znakom kvalitnej skladateľskej techniky.
Addendum 2.3.2019: Pôvodne obsahovala prvá veta textu dve nesprávne informácie. Na základe komentára autora pod článkom sme sa pokúsili text uviesť na pravú mieru.
Ďakujem za uverejnenie, ale skladba bola vylúčená z turnaja,keďže som ju mal publikovanú už v Orbite.
A nie som z východu!!
Ospravedlnujem sa za nespravnu lokaciu – nejak som pri pisani myslel na Stana Hudaka. Idem to opravit.
A pokial ide o zdroj – prosim, mohol by si poskytnut udaje o povodnom uverejneni (kedy – a ci nieco nahodou neziskala) – tiez by som text upravil.
Dakujem, Juraj
Skladba bola uverejnená už predtým v Orbite a ja som ju omylom poslal i pre Strategems .Nuž mám smolu . A myslím ,že nebola vyznamenaná ,ale verím ,že ešte budú nejaké moje skladby vyznamenané .
Jozef