Tento týždeň nás zastihla správa o úmrtí nášho priateľa Olivera Ralíka (* 19.5.1945 – + 25.2.2025). Oliver bol nielen šachovým skladateľom a riešiteľom, ale najmä nadšencom pre kompozičný šach, akých je len málo. Viac informácií nájdete na webe SŠZ.
Oliverova tvorba nebola výnimočne bohatá, ale niekoľko skladieb vyvolalo veľký ohlas aj v zahraničí. Jednou z nich je pomocný mat, ktorý bol reprodukovaný aj v našej rubrike Diagram týždňa pod číslom 26 alebo v Pravde pod číslom 2713.
- Kliknutím na pravú/ľavú polovicu diagramu sa prehráva riešenie úlohy na diagrame dopredu/dozadu
- Kliknutím na *** sa obnoví východisková pozícia
- Kliknutím na ťah v riešení (napr. 1.Sc3!) sa na diagrame nastaví pozícia po danom ťahu
Spomínam si, ako nám Oliver tento skvelý výtvor ukazoval po jeho zložení (nie som si istý, či na bratislavskom krúžku alebo niekde inde). Zhodou okolností bol práve v tom období vypísaný tematický turnaj francúzskeho odborného časopisu Phénix s témou lineárnych pochodov kráľa, na čo som Olivera ako vtedy úplný začiatočník upozornil. Potešilo ma, keď som sa dozvedel, že tam úlohu skutočne zaslal. A ešte viac ma potešilo, keď vyšiel výsledok turnaja a ukázalo sa, že Oliver získal v ortodoxnom oddelení prvú cenu vo veľmi dobrej konkurencii.
Podarilo sa mi nájsť výsledok a nižšie je scan strany s Oliverou víťaznou úlohou spolu s celým dlhokánskym komentárom rozhodcu. Kto by nechcel, aby o jeho skladbe rozhodca napísal, že je „ako od Mozarta“ alebo „ako hovorí mladá generácia: je to geniálne!“…
Úprimnú sústrasť rodine, priateľom a všetkým, ktorí Olivera poznali – budeme naňho spomínať!
Juraj Lörinc