Titulná stránka SOKŠ
Diagramy týždňa

6

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Alexander Fica
Zoltán Labai
2. čestné uznanie
Csák-Majoros-Pásztor C 30.6.2014
white Qc7 Rc6 Pg5 Bb4 Be4 Pf4 Pc3 Kb1 black Ke8 Bh7 Pg6 Pb2 Ba1
1.Rc6-a6! 1...Bh7-g8 2.Be4*g6 + 2...Bg8-f7 3.Qc7-b8 + {(3.Ra2? Bxg6+! 4.f5!)} 3...Ke8-d7 4.Bg6-f5 + 4...Bf7-e6 5.Ra6-a7 + {(5.Ra2? Kc6!)} 5...Kd7-c6 6.Bf5-e4 + 6...Be6-d5 7.Qb8-c7 + {(7.Ra2? Kd7!)} 7...Kc6-b5 8.Be4-d3 + 8...Bd5-c4 9.Ra7-a2 9...Bc4*d3 #
[27]
s#9 (8+5)
 

5

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Daniel Novomeský
I. cena
Gravjura 2014
white Kc7 Pc2 Pf2 black Sf7 Kd5 Be4 Be3 Rg1
1.Kd5-d4 Kc7-b6 2.Be4-d3 Kb6-a5 3.Rg1-g5 + Ka5-b4 4.Rg5-d5 f2-f3 5.Sf7-e5 c2-c3 # 1.Be3-d4 Kc7-b7 2.Sf7-d8 + Kb7-a6 3.Rg1-g6 + Ka6-b5 4.Rg6-d6 f2-f4 5.Sd8-e6 c2-c4 #
[26]
h#5 (3+5)
2.1.1...
 

4

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Marjan Kovačević
I. cena
Uraľskij Problemist 20 JT 2013
white Kb8 Bh7 Qf5 Bd4 Pb3 Rd3 Se2 Sf2 black Be8 Pc4 Kc2 Rh2
1...Kc2-b1 {a} 2.Rd3-d2 # {A} 1...c4*b3 {b} 2.Rd3-d1 # {B} 1...c4*d3 2.Qf5*d3 # 1.Qf5-a5 ! threat: 2.Qa5-a2 # 1...Kc2-b1 {a} 2.Rd3-d1 # {B} 1...c4*b3 {b} 2.Rd3-d2 # {A} 1...Be8-a4 2.Rd3-h3 #
[25]
#2 (8+4)
 

3

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Gligor Denkovski
3. miesto
Liga Problemista 1986
white Ba8 Qc8 Sb6 Kh5 Pd4 Pe2 Bf2 Rg1 black Pd7 Bd6 Pf5 Sc4 Kf4 Ba2 Qc1
1.Ba8-f3 ? threat: 2.Sb6-d5 # but 1...Sc4-d2 ! 1.Ba8-g2 ? threat: 2.Sb6-d5 # but 1...Sc4-e3 ! 1.Ba8-h1 ! threat: 2.Sb6-d5 # 1...Sc4-a3 {(1...Sc4~)} 2.Qc8*c1 # 1...Sc4-d2 2.e2-e3 # 1...Sc4-e3 2.Bf2-g3 #
[31]
#2 (8+7)
 

2

Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB Chess diagraf DB
Ladislav Salai jr.
I. cena
The Problemist 2012
white Ba8 Kb8 Qb7 Sh7 Pb6 Sg6 Ra4 Rb4 Pg4 Pa3 Pe2 Bc1 black Be8 Sg8 Pd7 Sf7 Qg7 Pd6 Pd5 Rh5 Pd4 Ke4
1...Qg7*g6 2.Rb4*d4 + {A} 2...Ke4-e5 3.Qb7*d5 # {B} 1.Bc1-f4 ! {tempo} 1...Qg7-h8 2.Rb4-b3 threat: 3.Rb3-e3 # 2...Rh5-h3 3.Qb7*d5 # {B} 1...Rh5-f5 2.Qb7-a6 threat: 3.Qa6-d3 # 2...Qg7*g6 3.Rb4*d4 # {A} 2...Sf7-e5 3.Rb4*d4 # 1...Sg8-e7 {Sg8~} 2.Rb4*d4 + {A} 2...Qg7*d4 3.Sh7-f6 # {C} 1...Qg7-f6 2.Sh7*f6 + {C} 2...Sg8*f6 3.Rb4*d4 # {A} 1...Sf7-h6 {Sf7~} 2.Qb7*d5 + {B} 2...Rh5*d5 3.Sh7-g5 # {D} 1...Rh5-g5 2.Sh7*g5 + {D} 2...Sf7*g5 3.Qb7*d5 # {B} 1...Qg7-e5 2.Qb7*d5 + {B} 2...Qe5*d5 3.Rb4*d4 # {A}
[24]
#3 (12+10)
 
1 48 49 50

26. tematický turnaj Spišská borovička C 28.8.2014

Pri príležitosti 57. svetového kongresu kompozičného šachu (Bern, Švajčiarsko, 23.-30.8.2014) vypisuje Peter Gvozdják 26. tematický turnaj Spišská borovička C 28.8.2014, pre všetky druhy originálnych problémov 2. ťahom s antagonistickou výzvou (#2, =2, S#2, R=2, atď…). Povolené sú dvojníky, viac riešení, premenené kamene a tiež všetky druhy exokameňov a/alebo podmienok. Celý článok »»

ĽUDO LEHEN MT
C 31.12.2014

Ľudo Lehen 3. 6. 1925 – 12. 5. 2014

Ľudo Lehen
*3.6.1925 – †12.5.2014

Slovenská organizácia kompozičného šachu vypisuje medzinárodný turnaj v skladaní exodvojťažiek, venovaný pamiatke zosnulého slovenského skladateľa Ľuda Lehena. Prípustné sú ľubovoľné druhy exokameňov, ako aj rôzne druhy exošachov. Zasielacia lehota 31.12. 2014. Skladby posielajte v elektronickej podobe na adresu: brabec@brabec.sk alebo obyčajnou poštou na adresu Juraj Brabec, Svetlá 1, 811 02 Bratislava. Rozhodcom súťaže je Vasyľ Ďačuk. Celý článok »»

Slovenskí skladatelia v Albumoch FIDE 1914-2009

Rebríček slovenských šachových skladateľov podľa dosiahnutých bodov v Albumoch FIDE 1914-2009

Č. Meno Priezvisko Titul Body
1. Peter Gvozdják GM 81,38
2. Ján Valuška IM 45
3. Štefan Sovík IM 42,01
4. Zoltán Labai IM 41,59
5. Juraj Lörinc IM 40,49
6. Juraj Brabec IM 35,95
7. Ladislav Salai ml. IM 33,32
8. Ľudovít Lačný IM 29,26
9. Michal Hlinka IM 25
10. Emil Klemanič FM 21
11. Karol Mlynka FM 19,95
12. Ivan Kiss FM 18,5
13. Alexander Pituk FM 18,17
14.-15. Richard Réti 15
14.-15. Bedrich Formánek FM 15
16. Andrej Ančin 13
17. Ľudovít Lehen FM 12,5
18. Daniel Novomeský 8
19. Ladislav Salai st. 4,2
20. Stanislav Vokál 3,5
21. Ľuboš Kekely 3,08
22.-24. Miroslav Brada 3
22.-24. Bohumil Idunk 3
22.-24. Jozef Taraba 3
25. Ján Tazberík 2,67
26. Ján Kovalič 2,5
27. Oto Mihalčo 2,2
28.-31. Marek Kolčák 2
28.-31. Marián Križovenský 2
28.-31. Ladislav Packa 2
28.-31. Ján Dučák 2
32. Tichomír Hernádi 1,83
33.-35. Ivan Frič 1,67
33.-35. Miloš Sečkár 1,67
33.-35. Bohuslav Sivák 1,67
36. Ladislav Radi 1,5
37. Ján Golha 1,14
38.-46. Štefan Blunár 1
38.-46. Juraj Bosák 1
38.-46. Ivan Jarolín 1
38.-46. Ján Kozinka 1
38.-46. Cyril Opalek 1
38.-46. Ladislav Polaček 1
38.-46. Peter Polák 1
38.-46. Oliver Ralík 1
38.-46. Ivan Tatranský 1
47.-48. Jaroslav Laube 0,83
47.-48. Ernest Zábodrocký 0,83
49.-50. Imrich Bandžuch 0,5
49.-50. Ivan Garaj 0,5
51.-52. Ján Hlas 0,42
51.-52. Matej Vyparina 0,42

 

1 2 38 39 40 41