63. Svetový kongres kompozičného šachu Rodos 2021

Od 50. svetového kongresu uplynulo 14 rokov. Na Rodos sme sa vrátili na 63. Svetový kongres a 44. majstrovstvá sveta v riešení šachových skladieb. Ak vám nesedí elementárna matematika, máte pravdu. Minulý rok sa kongres neuskutočnil a bol presunutý o rok neskôr. Harry Fougiaxis pravdepodobne drží svetový rekord v počte usporiadaných kongresov kompozičného šachu. Pandémia čiastočne okresala počet účastníkov. Z tradičných účastníkov chýbali mimoeurópske štáty, Veľká Británia (iba David Hodge), Chorvátsko, Slovinsko a Estónsko.

Delegáti odsúhlasili ženské riešiteľské normy (o jeden stupeň posunuté oproti mužským), Fujairah (Spojené Arabské Emiráty) ako dejisko nasledujúceho kongresu a Rigu ako miesto, kde sa usporiada v máji 2022 európsky šampionát. O ponukách na rok 2023 (WCCC – Gruzínsko a ECSC – Rusko) sa nehlasovalo. Ostatné krajiny dostali príležitosť podať svoje ponuky na kongres a ECSC do 1.apríla 2022. Julia Vysotska sa stala prvou ženou, ktorá získala titul v kompozičnom šachu (FM v skladaní).

Open bol dvojkolový, výber skladieb bol dielom Paza Einata, ktorý sa zhostil aj úlohy hlavného rozhodcu. Netradične sa riešilo až štyri hodiny (každé kolo dve). Dvaja víťazi nestratili ani bod. Rýchlejší bol Eddy Van Beers, Ural Chasanov zaostal o 31 minút. Úplne najrýchlejší bol tretí Piotr Murdzia, ale stratil jeden bod za druhú štúdiu. Štvrtý bol s rovnakým počtom bodov Danila Pavlov. My s Otom sme skončili v štvrtej desiatke, Zdeněk Libiš v piatej a Milan Petras na konci šiestej. Milanovi sa podarilo získať červené číslo (najväčšia strata ratingových bodov).
Na majstrovsvách sveta suverénne kraľoval Danila Pavlov. Vyhral bez straty jediného bodu, s náskokom deviatich bodov. Splnil tretiu normu a dostal na kongrese titul veľmajstra. Striebro vybojoval Kacper Piorun. Všetkých 9 bodov stratil na štúdiách. Tretí Chasanov si svoju stratu rozdelil medzi trojťažky a štúdie. Dvanásty titul sa Poliakom získať nepodarilo. Nástup ruskej mlade neustáli v rozhodujúcom štúdiovom kole. Bronz pripadol juniorsko-seniorskému družstvu Srbska. V kategórii seniorov boli úspešné známe tváre – Kovačević, Caillaud a Paavilainen. Juniorskú kategóriu ovládlo Rusko (Pavlov, Chasanov, Mojsejev). Ženy súťažili iba tri a dve z nich uzatvárali poradie. Najlepšia z nich, Marina Putinceva obsadila 48. miesto. Obaja slovenskí riešitelia klesli oproti openu do piatej desiatky a len tesne ju predbehli. Českí riešitelia toľko šťastia nemali. Libiš bol 59. a Petras 62. Milan len tesne nezopakoval „úspech“ z openu. V boji o červené číslo ho prebehol iba Ukrajinec Aridov.

Fairy open s výraznou slovenskou stopou vyhral Michel Caillaud pred Vlaicu Crisanom a Hansom Uitenbroekom. Skladby na riešenie vyberal Juraj Lörinc. Nešetril neutrálnymi figúrami, cvrčkami a tátošmi, ktoré okorenil patrolovým šachom, circe a take-make. Solving show vyhral po napínavom finále Ilja Serafimović. Quick solving, ktoré pred niekoľkými rokmi Milan Velimirović premenoval na Machine gun vyhral Kacper Piorun.

Egejské more nesklamalo, kontaktovali sme ho nielen vizuálne.
Všetky tabuľky nájdete v bulletine 63rd WCCC na adrese.
https://www.wfcc.ch/wp-content/uploads/WCCC-2021-bulletin-v1.0.pdf

Marek Kolčák

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.